Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kalbos kultūra>Mandagumo raiška lietuvių kalboje

Mandagumo raiška lietuvių kalboje

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Pasisveikinimas veiksmais. Rankos paspaudimas. Rankos bučiavimas. Galvos linktelėjimas. Užuojauta. Laiškų rašymas. Mandagumas. Išvados.

Ištrauka

Norėčiau pradėti Justino Marcinkevičiaus žodžiais :
"Kalba, kuria kalbam ir kuria didžiuojamės, yra mūsų kalba. Joje užtenka žodžių meilei ir neapykantai, džiaugsmui ir liūdesiui. Ji niekam negraso, ji nieko neatstume. Kaip ir visos, ji nori gyventi".

Kada šnekame apie gimtąją kalbą arba apie raštingumą, paprastai , mokytojus skirsto į lituanistus ir ne lituanistus. Man atrodo, kad visus mokytojus ir paprastus mokinius reikia skirstyti tiktai į kultūringus ir nekultūringus. Kultūringas žmogus laisvai kalbės savo gimtąja kalba, reikš savo mintis ir , žinoma , rašydamas nedarys jokių klaidų.
Man atrodo,kad mokytojams, ne lituanistams , taip pat labai svarbu gerai mokėti savo kalbą. Juk jie klasėje mokiniams turi sukurti tinkamą emocinę atmosferą. O tam reikia panaudoti ir epitetų, ir sinonimų. Juk tik emocinėje aplinkoje ugdomi ateities piliečiai.
Kiekviena tauta, kurdama savo kultūra, pažindama pasaulį, savitai jį išreiškia , jį pateikia. Ir pirmiausia, žinoma, kalba. Vadinasi, kiekviena tauta mąsto savaip. Iš čia atsirado ir kalbos dvasios ypatingos teorijos. Bet svarbiausias dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį,- tai, kad kalba yra tautos kultūros raiškos priemonė. Juk visi tekstai- sakytiniai, rašytiniai, kurie yra sukurti mūsų protėvių, yra mūsų kultūra.
Ne kartą tenka girdėti: gražią kalbą turime. Arba net :"šitokio grožio klabą turime…seniausią pasaulyje Bočiai, seneliai, proseneliai saugojo…ragotinėm , saidokais gynė, o mes ?"Taip klaba J.Baltušio "Parduotų vasarų" Utkus . Šitokios pagyros paprastai esti būdingos žmogui, vadinamojo "parapinio" patriotizmo pagautam.
O iš tikrųjų? Kiekviena kalba savaip graži, Bet gimtoji - pati gražiausia. Gražiausia , nes tos kalbos žodžius dar prie lopšio girdėjome tariant mūsų motinas, juos tarėme mes, vos pradėję žengti pirmuosius žingsnius, gražiausią , nes ji ištikimai lydi mus nuo lopšio iki karsto. Juk kaip tik apie ją kartu su "Anykščių šilelio" autorium, tiktai kiek šį perfrazuodami, galime tarti: pirmieji tiesos spinduliai mano prote ta kalba praspindo, pirmieji širdies jausmai ta kalba man krūtinę sukaitino sudrebino.
Lietuvių kalba , būdama labai sena , yra nuostabios sandaros, tobulesnė net už sanskritą ir senąją graikų kalbą, turtingesnė už lotynų ir kur kas subtilesnė už tas visas tris. Be to , lietuvių klaba yra daug artimiau su jomis susijusi negu kas kita, kas sukurta gamtos, ne tik žodžių šaknimis, bet ir gramatinės struktūros formomis bei morfologine jų sandara.
Nėra jokių abejonių,kad kita jokia kalba pasaulyje nėra įgijusi tokią vertę kaip lietuvių. Didžiosios šlovės dedama pridera lietuvių tautai, sukūrusiai žmonių kalbą su jos nuostabia ir aiškia garsine sandara.
Iš visų Europos kalbų lietuvių kalba turi daugiausia švelnumą išreiškiančių priemonių bei deminutyvų, daugiau nei ispanų ar italų, net daugiau nei rusų ir juos galima pagausinti, pridedant veiksmažodžiams bei prieveiksmiams lygia dalia kaip būdvardžiams bei daiktavardžiams. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-20
DalykasKalbos kultūros referatas
KategorijaKalbos kultūra
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis16.09 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasZ. Sabaliauskas
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mandagumo raiska lietuviu kalboje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Marijampolės kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Z. Sabaliauskas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą