Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kalbos kultūra>Skolinio "čipsai" vartosena dabartinėje lietuvių kalboje

Skolinio "čipsai" vartosena dabartinėje lietuvių kalboje

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Skoliniai. Bendrai apie skolinius. Vakarų kalbų naujieji skoliniai. Vakarų kalbų naujųjų skolinių išplitimas lietuvių kalboje. Skolinys "čipsai", kaip Vakarų kalbų naujųjų skolinių dalis. Skolinio "čipsai" vartojimas. Globalizacijos reikšmė. Barbarizmų vartojimas ir jaunimo mada. Ekonominių ir socialinių procesų reikšmė lietuvių kalbai. Atitikmenys ir vartojimo sritys. Skolinio "čipsai" asimiliavimasis lietuvių kalboje. "Čipsai" atitikmuo "bulvių traškučiai". Skolinio "čipsai" vartojimo sritys. Apklausa. Išvados.

Ištrauka

Kursiniame darbe "Skolinio "čipsai" vartosena dabartinėje lietuvių kalboje", siekiama išnagrinėti, ar šis barbarizmas yra paplitęs šiandieninėje kalboje, ar yra baigiamas išstumti lietuviškųjų atitikmenų, atskleisti jo paplitimo priežastis, sužinoti, ką apie šią svetimybę mano įvairūs žmonės, kodėl lietuviški žodžiai keičiami skoliniais ir kodel taip dažnai neprigija kalbininkų siūlomi naujadarai. Tai pat norima nustatyti, kokią žalą (ar naudą) teikia skoliniai bendrinei kalbai, dažniausias jų vartojimo sritis. Šiame darbe aiškinamasi, koks globalizacijos vaidmuo pasisavinant įvairius, ypač vakarų kalbų naujuosius, skolinius, ar didelį vaidmenį čia vaidina dabartinė ekonominė, politinė ir socialinė situacija.
Nagrinėjama tema yra ypač aktuali šiomis dienomis, nes nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo iki dabar yra pastebimas vis didesnis vakarų kalbų naujųjų skolinių, ypač anglizmų, skverbimasis i lietuvių kalbą. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad skoliniai yra blogas reiškinys, tačiau beatodairiškas jų vartojimas užteršia ir naikina gimtąją kalbą. Dauguma skeptikų teigia, kad lietuvių kalba yra pasmerkta išnykti dėl globalizacijos ir kitų kalbų, ypač anglų. Yra apskaičiuota, kad bendrinėje, visuotinai vartojamoje lietuvių kalboje yra apie 25–27 proc. skolintų žodžių (įskaitant tarptautinius), taigi maždaug ketvirtadalis. 70 proc. skolinių yra riba, už kurios kalbai gresia pavojus netekti savo tapatybės. (Girčienė J. : 2002) Pagal šią statistiką galėtumėme būti ramūs, tačiau nusiraminti tikrai neverta. Iš dalies skeptikai teisūs - jei dauguma kalbos vartotojų toleruos skolinius vietoje esamų atitikmenų ir nebandys įtakoti naujadarų kūrimo procesų, tai lietuvių kalbai tokia grėsmė tikrai egzistuoja.
Darbo uždaviniai - surinkti skolinio vartosenos pavyzdžių iš įvairių vartojimo sričių; remiantis surinkta teorine medžiaga apie skolinius, paaiskinti svetimyės "čipsai" vartoseną bei paplitimą; atlikti apklausą, iliustruojančią pasirinkto skolinio vartoseną įvairiose išsilavinimo grupėse; apibendrinti skolinio vartosenos ypatumus.
Šio darbo tikslas - aptarti skolinio "čipsai" ir jo atitikmens "(bulvių) traškučiai" vartoseną dabartinėje lietuvių kalboje, supažindinti su įvairiomis vyraujančiomis nuomonėmis, pastebimomis visuomenėje, svetimybių vartojimo atžvilgiu, ištirti ir įvertinti įvairių šiuolaikinės visuomenės tapsmų įtakas barbarizmo "čipsai" vartojimui, atlikti tyrimą, kuris nustatytų, kokiose amžiaus ir išsilavinimo grupėse vartojamas minėtas skolinys, apibendrinti tyrimo metu gautus rezultatus ir paskelbti išvadas, kaip galima būtų stabdyti jo vartojimą šiandieninėje kalboje.

Darbe keliama hipotezė, kad skolinys "čipsai" dažniausiai vartojamas žemesnį negu aukštąjį išsilavinimą turinčių žmonių tarpe.
Šis darbas gali būti naudingas studentams, ypač pirmakursiams, studijuojantiems lietuvių filologiją, moksleiviams, kurie nori pagilinti savo žinias šia tema, ar kitiems žmonėms, besidomintiems dabartine lietuvių kalbos problematika. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-07
DalykasKalbos kultūros kursinis darbas
KategorijaKalbos kultūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis38.63 KB
AutoriusJustinas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasE. Rimkutė
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
FakultetasHumanitarinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Skolinio cipsai vartosena dabartineje lietuviu kalboje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 12 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • E. Rimkutė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą