Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kalbos kultūra>Kalbos kultūra: straipsnio analizė "Jokio progreso"

Kalbos kultūra: straipsnio analizė "Jokio progreso"

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Kas laukia 2000 – aisiais metais? Pasirinktas mokslinis tekstas – ištrauka iš žurnalo "Naujoji komunikacija" Nr. 21 (58), 1999 vasaris. Ištraukoje nagrinėjamos operacinės sistemos "Windows" trūkumai ir jos trikdžiai šiuolaikiniame pasaulyje. Tekstas pridėtas paskutiniame skyriuje. Tekstas analizuojamas pagal kalbos kultūros standartus. Įvadas. Kalbos kultūra. Straipsnio analizavimas. Mokslinio teksto bruožai ir reikalavimai. Pastraipos ir jos struktūra. Pastraipų rūšys ir tipai. Dedukcija. Indukcija. Terminija. Specifinė leksika. Jokio progreso teksto taisymas. Originalus tekstas "Jokio progreso". PowerPoint pristatymas (10).

Ištrauka

Nuo gyvybės žemėje atsiradimo išryškėjo organizmų bendravimas tarpusavyje. Iš pradžių tai buvo įvairių garsų skleidimas ar tam tikri judesiai. Senovės žmogaus kalba buvo labai padrika ir ją suprasdavo tik jo gendies gyventojai. Tobulėjant žmogui, kalba tapo universalesnė ir labiau taisyklingesnė. Tautos turėdamos prekybos ryšius su kitomis šalimis perimdavo daug svetimybių kurių savo kalboje nekeitė. Bėgant metams tos svetimybės pakeisdavo ilgus žodžius ar frazes, palengvindamos kalbėjimą. Šiais laikais daug žodžių ir frazių yra naudojamos anglų kalbos, kurios palengvina tam tikrus kompiuterinius terminus. Po daugelio metų kai kalbos svetimybės yra taip įsiviešpatavusios daugelio šalių kalbose, kalbininkai pradėjo ieškoti svetimybėm reikšmių ir kaip pritaikyti gimtajai kalbai.
Šių dienų laikotarpiu žmogus neatsiejamas nuo asmeninio kompiuterio ir jis nesukdamas galvos vartoja angliškus terminus, o gimtosios kalbos terminų net nežino. Šis straipsnis yra parašytas 1999 metais, kai kalbos kultūra tik žengė pirmuosius žingsnius keisdama angliškus terminus į gimtosios kolbos.
Kalbos kultūra – kalbos kokybės charakteristika, įvertinanti taisyklingumą, sakinių logiškumą, atitikimą bendrinės kalbos normoms. Skiriama sakytinė ir rašytinė kalbos kultūra, iš kurių pastaroji yra reglamentuojama griežčiau. Buitinės kalbos reikalavimai mažesni arba ji net nereglamentuojama.
Kalbos kultūra siaurąja reikšme – kalbos taisyklingumas, siekimas vartoti įteisintus žodžius ir normines jų reikšmes, taisyklingus žodžių junginius bei sakinius. Sakytinei kalbai taip pat svarbu gera tartis ir taisyklingas kirčiavimas, o rašytinei – norminė rašyba ir skyryba.
Kalbos kultūra plačiąja prasme dar apima kalbos estetiką (vaizdingumą, gražumą, įtaigumą), tuo priartėdama prie kalbos etikos ir etiketo, kuriems rūpi, kad kalba būtų ne tik taisyklinga, graži, bet ir kultūringa, mandagi.
Kalbos kultūra svarbiausia yra bendrinei kalbai, nes tai – visai tautai bendra viešojo bendravimo kalba. Šiuo požiūriu labai svarbu suderinti bet kuriai kalbai itin svarbią tikslingumo funkciją su taisyklingumu. Tai labiausiai pajuntame, kai susiduriame su gausybe naujų svetimkalbių terminų, kurių nenusistovėjęs vartojimas sudaro nemažai keblumų.
Kalbos kultūra glaudžiai susijusi su stilistika ir retorika: geras stilius ar iškalba neįmanomi, ignoruojant kalbos kultūros normas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-12-15
DalykasKalbos kultūros kursinis darbas
KategorijaKalbos kultūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis1.03 MB
AutoriusVIRTUAL
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasZofija Babickienė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasFundamentinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft PowerPoint Kalbos kultura straipsnio analize Jokio progreso [speros.lt].ppt
Microsoft Word Kursinis darbas Kalbos kultura straipsnio analize Jokio progreso [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Zofija Babickienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą