Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kalbos kultūra>Žurnalo svetimžodžiai: jaunimo žurnalas "Panelė"

Žurnalo svetimžodžiai: jaunimo žurnalas "Panelė"

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132
Aprašymas

Įvadas. Tyrimo tikslas – rasti, aptarti ir išnagrinėti svetimžodžius, įrodyti, kad spaudoje vartojama nevartotina svetimoji leksika skurdina bei silpnina lietuvių kalbą. Publicistinio stiliaus ypatybės. Naujoji lietuvių kalbos leksika – socialinių procesų atspindys. Žurnale "Panelė" vartojami skoliniai. Taisyklingi skoliniai (tarptautiniai žodžiai). Netaisyklingi skoliniai (barbarizmai). Naujųjų skolinių darybos modeliai. Žodžiai mišrūnai – hibridai. Didžiosios žodyno klaidos žurnale "Panelė". Barbarizmai – nevartotinos naujosios Svetimybės. Barbarizmai – neteiktinos svetimybės ir jų Dariniai. Svetimžodžių vartojimo priežastys. Išvados. Priedai (7 psl.).

Ištrauka

Žiniasklaida daro didelį poveikį ne tik skaitytojų ar klausytojų mąstymui, bet ir jų kalbai. Dėl šios priežasties žiniasklaidai tenka nemaža dalis atsakomybės už mūsų kalbos taisyklingumą. Šiame darbe bus nagrinėjama vieno populiaraus spaudos leidinio, kurio skaitytojai – jaunimas, leksika ir aiškinama, kokią naudą ar žalą ji daro savo skaitytojams. Tirti pasirinkta žurnalo "Panelė" leksika.
"Panelė", kaip teigiama UAB "Ekspress leidyba" leidžiamo žurnalo interneto tinklalapyje, yra mėnesinių žurnalų rinkos lyderis, kurio populiarumą lemia išskirtinis turinys ir savitas rašymo stilius. Žurnalas skirtas merginoms ir moterims nuo 15 iki 35 metų ir turi didžiausią skaitytojų auditoriją. TNS Gallup 2008 m. pavasario spaudos auditorijos tyrimo duomenimis, vidutinė "Panelės" skaitytojų auditorija yra 237 100 arba 9 proc. visų Lietuvos 15–74 amžiaus gyventojų. Žurnalą "Panelė", kaip rodo TNS Gallup 2005 metais atliktas tyrimas, žino 96,7 proc. visų 15–30 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, o 76,3 proc. visų 15–30 metų amžiaus moterų žino ir skaito "Panelės" žurnalą.
Šio tyrimo objektas yra svetimžodžiai (svetimybės), rasti septyniuose 2007–2009 m. "Panelės" žurnalo numeriuose.
Tyrimo tikslas – rasti, aptarti ir išnagrinėti svetimžodžius, įrodyti, kad spaudoje vartojama nevartotina svetimoji leksika skurdina bei silpnina lietuvių kalbą.
Uždaviniai:
1. Išrinkti žurnale "Panelė" pavartotus svetimžodžius – barbarizmus ir tarptautinius žodžius.
2. Remiantis "Tarptautinių žodžių žodynu" (Vaitkevičiūtė, 1999–2000), paaiškinti tarptautinių žodžių kilmę, pasiūlyti lietuviškus atitikmenis.
3. Nustatyti populiariausių barbarizmų (vartotų ne kartą) kilmę, parinkti barbarizmams lietuviškų atitikmenų, suskirstyti šiuos svetimžodžius pagal kalbos dalis.
4. Aptarti kalbininkų požiūrį į svetimybes ir šių svetimybių populiarumo priežastis.
Naujumas, aktualumas. Apie svetimų žodžių vartojimą lietuvių kalboje yra parašyta ne itin daug darbų. Viena populiariausių knygų (nors išleista prieš dešimtmetį), kurioje kalbama apie skolinius, atėjusius į lietuvių kalbą iš Vakarų, yra V. Rudaitienės ir V. Vitkausko knyga "Vakarų kalbų naujieji skoliniai" (1998). L. Vaicekauskienė yra išleidusi monografiją "Naujieji lietuvių kalbos svetimžodžiai: politika ir vartosena" (2007). Svetimybių vartojimo priežastys ir jų skirstymas pagal kalbos dalis, vartojimo galimumą bei dažnumą yra pateiktas J. Šukio knygoje "Kalbos kultūra visiems" (2006). Pasitikrinti, skolintas žodis yra vartotinas ar ne, galima "Kalbos praktikos patarimuose" (1985), "Kalbos patarimuose" (4 dalies 1 knyga: 2005) Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ir Valstybinės kalbos inspekcijos interneto svetainėse, "Tarptautinių žodžių žodyne". Mokslo straipsnių rinkinyje, kuris skelbiamas leidinyje "Skoliniai ir bendrinė lietuvių kalba" (2004), yra rašyta apie skolinių vertės motyvaciją, naujųjų svetimžodžių norminimo politiką Lietuvoje 1993–1997 metais. A. Paulauskienė knygoje "Lietuvių kalbos kultūra" yra trumpai aprašiusi svetimybes, jų kilmę. Šiuolaikiniai žurnalai jaunimui, nevengdami vartoti svetimų, nereikalingų žodžių – barbarizmų – gana sparčiai populiarina juos Lietuvoje, o bendrinei lietuvių kalbai, kurią užlieja naujieji skoliniai, pastaruoju metu trūksta gynėjų. Skoliniams veržiantis į lietuvių kalbą, nespėjama jų suklasifikuoti, įvertinti, todėl šis darbas gali padėti tai padaryti. Žinant, kokį didelį poveikį periodinė žiniasklaida daro skaitytojams dėl savo rašymo stiliaus, leksikos vartojimo, labai svarbu padėti jos atstovams suprasti, kad paveikumo geriau siekti vartojant taisyklingą kalbą leidiniuose, nors tai ir yra sunkesnis kelias. Tyrimas gali būti aktualus, nes juo siekiama pakeisti Lietuvoje įsigalintį niekinantį požiūrį į lietuvių kalbą ir kalbininkus, įrodyti, kad barbarizmų vartojimas nėra modernaus intelektualumo ženklas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2010-02-11
DalykasKalbos kultūros kursinis darbas
KategorijaKalbos kultūra
TipasKursiniai darbai
Apimtis30 puslapių 
Literatūros šaltiniai25 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis70.46 KB
AutoriusElvis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. Jurgita Macienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zurnalo svetimzodziai jaunimo zurnalas Panele [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 30 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • doc. dr. Jurgita Macienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą